پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

شاید برای شما سوال پیش اومده باشه که پرینت سه بعدی چیست. در این پست قصد داریم این تکنولوژی را به شما معرفی کنیم .با مطالعه ی این مقاله به سطح خوبی از شناخت این تکنولوژی جذاب خواهید رسید.

پرینت سه بعدی چیست؟

تکنولوژی است که در آن شی مورد نظر به صورت لایه لایه ایجاد می شود. فرض کنید شما می خواهید مجسمه یک دانشمند را با استفاده از این تکنولوژی بسازید. ابتدا با استفاده از یکی از نرم افزار های طراحی سه بعدی مجسمه را طراحی می نمایید. سپس فایل با پسوند .stl را خروجی می گیرید. بعد از آن با کمک نرم افزار مخصوص پرینتر شروع به پرینت می کنید. به همین سادگی!

مراحل کار چاپ سه بعدی چگونه است؟

چاپ سه بعدی مراحلی دارد که در این قسمت به صورت خلاصه و مفید به آن می پردازیم. فرض کنید شما می خواهید یک قطعه مانند یک گلدان منحصر به فرد بسازید. این گلدان با هیچ روشی جز با کمک پرینتر سه بعدی قابل اجرا نیست. چرا که طراحی منحصر به فردی دارد. ابتدا با کمک یک نرم افزار طراحی سه بعدی شروع به طراحی می کنید. نرم افزار های طراحی سه بعدی مانند کتیا یا سالیدورکس.

فرض کنید شما می خواهید یک قطعه مانند یک گلدان منحصر به فرد بسازید. این گلدان با هیچ روشی جز با کمک پرینتر سه بعدی قابل اجرا نیست. چرا که طراحی منحصر به فردی دارد. ابتدا با کمک یک نرم افزار طراحی سه بعدی شروع به طراحی می کنید. نرم افزار های طراحی سه بعدی مانند کتیا یا سالیدورکس.

پس از طراحی سه بعدی شکل موردنظر فایل را باید با پسوند .stl خروجی بگیرید. این فرمت برای خوانا بودن در نرم افزار های اسلایسر ضروری است. پس از آن فایل stl توسط نرم افزار اسلایسر به لایه های فراوان تبدیل می شود. نرم افزار های اسلایسر زیادی موجود هستند. از جمله آنها نرم افزار simplify3d می باشد که این نرم افزار پیشنهاد ماست.

پرینتر سه بعدی با قرار دادن این لایه ها روی هم شکل مورد نظر را تولید می کند. ضخامت این لایه ها توسط کاربر تعیین می شود. بدیهی است که هر چه لایه ها ضخامت کمتری داشته باشند سرعت پرینت کمتر و دقت آن بیشتر خواهد بود.

درمورد طراحی این نکته هم حائز اهمیت هست که طرح های آماده بسیاری در سایت ها قرار دارند. شما به راحتی می توانید از آنها نیز استفاده کنید. حتی می توانید طرح های سه بعدی خود را در این سایت ها قرار دهید. این می تواند برای شما روشی برای کسب درآمد اینترنتی باشد. یک از بهترین سایت های ارائه طرح های سه بعدی سایت مای مینی فکتوری می باشد.

کاربردها

کاربردهای چاپگر سه بعدی آنقدر زیاد است که در چندین مقاله باید به آن بپردازیم. اما در اینجا توضیحات مختصری در مورد کاربردهای آن ارائه می دهیم. جالب اینجاست که این تکنولوژی در ایران یک تکنولوژی نسبتا نوپاست. و آینده ی بسیار درخشان تری نسبت به امروز برای آن متصور هستیم.

در اینجا فقط به صورت فهرست وار به کاربردهای چاپ سه بعدی می پردازیم. و در مقالاتی جدا گانه به توضیح آنها پرداخته خواهد شد.

مجسمه

یکی از زیباترین کاربرد های چاپ سه بعدی ساخت مجسمه است. حتی شما خواننده عزیز با استفاده از این تکنولوژی می توانید مجسمه ی خود را در منزل خود داشته باشید. و یا اینکه به عنوان هدیه ای شیک و خاص مجسمه دوستتان را بسازید و به او هدیه دهید.

امکان رنگ آمیزی برای این مجسمه ها نیز وجود دارد. تصویر بالا مجسمه انیشتین قبل از رنگ امیزی می باشد. در تنظیمات دستگاه هنگام چاپ سه بعدی مجسمه باید ضخامت لایه را با توجه به ابعاد و زییات کار تنظیم کنید.

تندیس

اگر همانند ما در ساخت تندیس های حرفه ای فعالیت می کنید با استفاده از چاپ سه بعدی می توانید تندیس های خاص تولید نمایید. این تکنولوژی امکان تولید طرح های ویژه ای را فراهم می کند که با روش دیگی قابل اجرا نیست.

قطعات نایاب دستگاه ها و خودروها

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که به دلیل خرابی قطعه ای از دستگاه، آن دستگاه دیگر قابل استفاده نباشد. بسیاری از قطعات دستگاه ها و خودرو ها در بازار نیز یافت نمی شود. راه حل آن طراحی و چاپ سه بعدی است.

قالب سازی

در صنعت و تولید قالب سازی با روش های سنتی کار بسیار هزینه بر است. به همین دلیل اگر کوچک ترین اشتباهی در قالب سازی صورت گیرد هزینه ی بالایی در بر دارد. اما استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی با هزینه ای بسیار کمتر می توان قالب های بسیار پیچیده را نیز تولید نمود. و پس از آن قطعه را به تولید انبوه رساند.

پزشکی

در صنعت پزشکی نیز پرینت سه بعدی نقش مهمی ایفا می کند. از ساخت و تولید اندام های مصنوعی بدن گرفته تا قالب های دندان در دندان پزشکی. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی چاپ سه بعدی به کمک بیماران و معلولین آمده است.

اکسسوری

شاید مهم ترین مسئله در تولیدات اکسسوری خلاقیت باشد. با استفاده از چاپ سه بعدی می توان اکسسوری های باورنکردنی تولید نمود. تولیداتی که هیچ جای دیگر نتوان آن را یافت و مشتریان شما از دیدن آن ها شگفت زده خواهند شد.

تولید ماکت های معماری

غالبا ماکت های معماری از پیچیدگی های خاصی برخوردارند. حتی گاهی اوقات ماکت های معماری به روش سنتی قابل ساخت نمی باشد. امروزه معماران و دانشجویان معماری در سراسر دنیا طرح های سه بعدی خود را با استفاده از پرینت سه بعدی به ماکت تبدیل می کنند. این ماکت ها از چنان جذابیت و جزییاتی برخوردارند که بسیاری از پیمانکاران، معماران و افزاد فعال در حوزه ساختمان رو بسوی این نوع ماکت ها آورده اند.

آموزش

امروزه آموزش در سطوح و رشته های مختلف با استفاده از ابزار های کمک آموزشی انجام می پذیرد. با کمک این تکنولوژی ابزارهای بسیار جذاب و خلاقانه ای برای کودکان می توان تولید نمود. همچنین برای دانشجویان رشته هایی مانند پزشکی نیز ابزارهای مختلف آموزشی با دقت بالا تولید می شود.

تولید اسباب بازی

دنیای جذاب کودکان هیچ محدودیتی نمی پذیرد. کودکان می توانند با اسباب بازی های فکری و سرگرم کننده دنیای خود را زیبا تر کنند. تولید اسباب بازی های متنوع نیز ار دیگر کاربردهای پرینتر سه بعدی می باشد.

کاربرد های فراوان پرینت سه بعدی را در مقالات دیگر بیشتر توضیح خواهیم داد. شاد و پیروز باشید.

برای سفارش پرینت سه بعدی به ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *