بلاگ, دیجیتال مارکتینگ

نرخ پرش یا بانس ریت (bounce rate) چیست و چه اهمیتی دارد؟

بانس ریت در سایت ها و کسب و کار های مختلف

وب سایتی که نرخ پرش و یا Bounce Rate بالایی داشته باشد یعنی به راحتی کاربران خود را از دست خواهد داد. این ساده ترین تعریف از کاربرد بانس ریت خواهد بود. نسبت بازدید کنندگان سایت که سریع از سایت خارج شوند و مابقی صفحات راچک نکرده‌اند به نسبت کل بازدیدکنندگان سایت، نرخ پرش می‌باشد. به طور مثال شما فروشگاهی دارید و روزانه تعداد بسیاری از مغازه و یا فروشگاه شما بازدید می‌نمایند. اما مقدار فروش شما بسیار کم و اصلا قابل مقایسه با تعداد کل بازدید کنندگان نخواهد بود. در نتیجه نرخ پرش شما بالا بوده و به احتمال زیاد مشکلی در فروشگاه شما و در اینجا وب سایت شما وجود خواهد داشت.

بازدید از صفحات مختلف سایت، دانلود عکس و یا فیلم، عضویت در سایت، قرار دادن نظر و کامنت، خرید و ارسال پیام و… از مجموعه اقداماتی بوده که از کاربران سایت انتظار میرود. و اما در صورتی که بازدیدکنندگان هیچ کدام از کارهای گفته شده را نجام نداده و سایت را ترک نمایند یک پرش رخ داده و ترافیک سایت نیز پایین می‌آید.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر با شماره تماس 09362572657 در ارتباط باشید.

بانس ریت و یا تعداد بازدید کنندگان سایت
بانس ریت و یا تعداد بازدید کنندگان سایت

محاسبه نرخ پرش و یا بانس ریت

گوکل آنالیتیکس یکی از روش های فهمیدن نرخ پرش می‌باشد. با کمک سشن (Session) فعالیت های کاربران در مدت زمان کوتاه درون وب سایت و یا اپلیکشن شناسایی خواهد شد. به طور مثال Google Analytics یک مدت زمانی را برای انجام امور توسط کاربر در نظر می‌گیرد. و انجام فعالیت های انجام شده توسط کاربر همچون خواندن مقاله، باز کردن صفحه جدید و خرید را اندازه گیری خواهد نمود. انجام هر کاری توسط کاربر درون سایت نیز هیت Hit نام داشته و گوگل آنالیتیکس آن را ثبت می‌نماید. برخی از امور مانند باز کردن تب جدید توسط گوگل شناسایی شده و برخی از کارها همچون دانلود فایل قابل شناسایی نمی‌باشند.

به طور کلی نرخ پرش با فرمول سشن های تک هیت بر روی تمام سشن ها ضربدر 100 محاسبه می‌شود. به طور مثال تعداد کاربرانی که در چند ثانیه اول سایت را چک کرده و از سایت خارج می‌شوند تقسیم بر کل کاربران ضربدر 100 محاسبه کل بانس ریت خواهد بود.

محاسبه نرخ پرش و فرمول آن
محاسبه نرخ پرش و فرمول آن

عوامل موثر در نرخ پرش

زمان سشنی که در گوگل آنالیتیکس بوده به طور مستقیم در بانس ریت تاثیر گذار خواهد بود. همچنین انجام هیت هایی توسط کابر که قابل شناسایی باشند. در واقع تعاملی پیش رفتن هیت ها تاثیر بسیاری در پایین آمدن نرخ پرش خواهد داشت. نرخ پرش را می‌توان با انجام تنظیماتی تغییر داده و بسیار کم نمود. سشن و هیت ها قابل دستکاری خواهند بود. اما این بانس ریت به دست آمده تقلبی بوده و مفید نخواهد بود. تاثیر مثبتی در سئو سایت نداشته و در نهایت جذب مشتری نیز ندارد. به همین علت برخی از افراد نرخ پرش را مفید نخواهند دانست. اما مزیت بانس ریت به دست آمده از سایت مزیت های بسیاری در بهبود و پیشرفت سایت خواهد داشت.

به سئو سایت خود فکر کرده‌اید؟ سئو چیست و چگونه به کسب و کار ما کمک می‌کند؟

مزیت و تاثیرات بانس ریت چیست

می‌توان گفت نرخ پرش تاثیری به طور مستقیم بر روی رتبه بندی سایت در گوگل نخواهد داشت. زیرا بسیار قابل تغییر و دستکاری توسط مدیران سایت خواهد بود. در نتیجه قابل اعتماد برای گوگل نبوده و حسابی بر روی آن باز نخواهد کرد. بیشترین فایده و تاثیر این بانس ریت بر روی شناخت کاربران خواهد بود. مدیران سایت می‌توانند با این روش علایق کاربران را پیدا کرده و تعامل را بالا ببرند. در نتیجه این فهم از کاربران موجب شده تا وب سایت پیشرفت بسیار خوبی داشته باشد. پیشرفت ظاهری و محتوایی درون هر سایتی نیز موجب افزایش فروش و بازدیدکنندگان خواهد بود.

باید در نظر داشت بانس ریت به تنهایی قابل کمک نبوده و باید به همراه عوامل دیگری بررسی شود. به طور مثال عنوان صفحه مورد نظر، محتوای صفحه، محصولات، تعداد کاربران و … در کنار نرخ پرش محاسبه شده تا نتیجه موجب گمراهی نشود. به طور مثال بانس ریت یک وب سایت خبری باید بسیار پایین تر از وب سایتی که برای برطرف کردن نیاز های فوری بوده باشد. یعنی وب سایت هایی همچون خبری و تعاملی باید وقت بیشتری از کاربر بگیرند. خروج سریع کاربران نشان از محتوای کم ارزش صفحه خواهد داشت.

تیم تخصصی گروه فناوری و هنری آن به شما کمک کرده تا نرخ پرش سایت خود را کاهش داده و افزایش رتبه بندی در گوگل داشته باشید.

چگونه از نرخ پرش استفاده کنیم

استفاده درست از نرخ پرش به دست آمده کمک بسیاری در هر چه بهتر شدن وب سایت خواهد نمود. با کمک گرفتن از متخصصین در این حوزه می‌توان تصمیمات بسیاری را در مورد بهبود سایت گرفت. تولید محتوا با کیفیت بیشتر یکی از عوامل پایین آوردن نرخ پرش خواهد بود. محتوای سایت و صفحه باید جذب مخاطب داشته باشد. نحوه نگارش، موضوع و قلم تولید کننده محتوا باید بتواند تا کاربران را وادار به ادامه متن نماید. با انجام تحقیقات بازاری هدف کاربران را بسنجید. در حوزه کسب و کاری شما کاربران بیشتر چه چیزی را دنبال کرده و خرید می‌نمایند. به طور مثال در حوزه لوازم آرایش چه محصولی بیشترین فروش و سرچ را دارد؟ در مورد همان محصول تولید محتوا بهینه داشته و تخفیفات هیجان انگیز قرار دهید.

تاثیر بانس ریت در جذب مشتری

در نهایت نرخ پرش پایین به فروش بیشتر و ارائه خدمات بیشتر منجر خواهد شد. بازدیدکنندگانی که مدت زمان بیشتری را در سایت مورد نظر گذرانده‌اند به نسبت احتمال خرید بیشتری نیز خواهند داشت. رابط کاربری و UI سایت، طراحی و ساختار صفحه، کاربری ساده، نمای کلی سایت و محتوای آن بیشترین میزان تاثیر را در فروش محصولات و نرخ پرش پایین خواهد داشت. نیاز کاربر را شناسایی کرده و با توجه به آن بارگذاری محتوا، محصول و یا تبلیغ داشته باشید.

بانس ریت در سایت ها و کسب و کار های مختلف
بانس ریت در سایت ها و کسب و کار های مختلف

برای پیشرفت و رونق کسب و کار نیاز به طراحی سایت حرفه‌ای و سئو خواهد بود. اما انجام تمامی این آنالیزها و سئو بهینه نیاز به تیم متخصص و حرفه‌ای خواهد داشت. زیرا با کوچک ترین اشتباهی می‌تواند زحمات شما به طور کامل به خطر بیفتد. در نتیجه با انتخاب تیمی کار بلد پیشرفت سایت را تضمین نمایید. گروه فناوری و هنری آن به شما کمک کرده تا فروش حداکثری به همراه ویترینی منحصر به فرد را در سایت خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *