هوش مصنوعی

شاید به تازگی با این تیتر روبه‌رو شده‌اید که هوش مصنوعی قادر به ترجمه صدای شما از زبان فارسی به زبان انگلیسی با حفظ لهجه و گویش است. یا اینکه هوش مصنوعی قادر به ساخت ویدیو یا ادیت عکس‌های شما است. اینکه هوش مصنوعی چه مقدار پیشرفت می‌کند و تا کجا ادامه‌دار خواهد بود، قابل پیش‌بینی نیست. اما می‌توانیم کارهایی که هم‌اکنون به وسیله هوش مصنوعی انجام می‌پذیرد را به خوبی بررسی کنیم.

هوش مصنوعی یا Artificial intelligence، یکی از فناوری‌های جدید امروزی است که روزبه‌روز شاهد پیشرفت‌های بیشتر آن در همه‌ی ابعاد زندگی هستیم. هوش مصنوعی در طراحی سایت نیز نقش بسیار پررنگی دارد و به کلی دنیای دیجیتال مارکتینگ را تغییر و تحول داده است.

هوش مصنوعی در طراحی سایت

با استفاده از هوش مصنوعی در طراحی سایت می‌توان با ارائه تجربه کاربری بهتر در اینترنت و دنیای مجازی شاهد پیشرفت در این زمینه باشیم.

همچنین با استفاده از هوش مصنوعی در طراحی سایت می‌توان قدرت و کیفیت و سرعت طراحی را بیشتر کرد و عملکرد کلی سایت را بهبود بخشید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد هوش مصنوعی در طراحی سایت بپردازیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی مجموعه‌ای از روش‌ها و الگوریتم‌ها می‌باشد که با بهره‌گیری از داده‌های اندازه‌گیری شده و تحلیل و آنالیز آن‌ها، علاوه‌بر ارائه اطلاعات سودمند، قابلیت تصمیم‌گیری، تفکر و عمل در مواقع لازم را به ماشین‌ها و سیستم‌های کامپیوتری می‌دهد.

هوش مصنوعی برای تقویت و توسعه قابلیت‌های جدید و هوشمندانه در ماشین‌ها و دستگاه‌ها به کار رفته و در همه شاخه‌ها از صنعت و پزشکی گرفته تا آموزش و خدمات بانکی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی برای برنامه‌­نویسان و توسعه دهندگان وب خطرناک است؟

شاید در نگاه اول این­طور به نظر برسد که هوش مصنوعی آمده است تا بسیاری از دیگر از مشاغل از بین بروند. ولی هرگز اینطور نیست. هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار به کمک هوش انسانی آمده است تا نتایج بهتری حاصل شود. پس اگر هوشمندانه‌­تر به این ابزار نگاه کنیم، خواهیم دید که مشاغل جدیدی را هم به دنیای کسب و کار وارد کرده است.

تاثیر هوش مصنوعی در طراحی سایت

نقش هوش مصنوعی در طراحی سایت

هوش مصنوعی به‌عنوان یک ابزار و تکنولوژی مهم در طراحی سایت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که به بهبود کارایی و عملکرد سایت و همچنین تجربه کاربر کمک می‌کند.

کمک به شخصی‌سازی تجربه کاربر یا UX

با استفاده از هوش مصنوعی، سایت قادر به رصد  و آنالیز علایق کاربران و ارائه پیشنهادهای مشابه به آن‌ها خواهد بود.

 بهبود سرعت بارگذاری صفحات سایت

با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های آن، می‌توان سرعت بارگذاری صفحات سایت را افزایش داد. افزایش سرعت بارگذاری و لود سایت به بهینه‌سازی صفحات و سئو نیز کمک می‌کند.

بهینه‌سازی سئو

هوش مصنوعی می‌تواند با تحلیل داده‌ها، بررسی الگوریتم‌های حرفه‌ای سئو کمک کند تا سایت رتبه‌بندی بهتری در نتایج جستجو بگیرد. همچنین تبلیغات مؤثری که در گوگل انجام می‌شود با بهره‌گیری از هوش مصنوعی است و به سئو کمک می‌کند. 

پشتیبانی از چت‌بات

در مجموعه‌های طراحی سایت، سیستم چت‌بات و بهبود آن با هوش مصنوعی و یادگیری مدل‌های جدید از گفتگوها، ایجاد تعامل بیشتر با کاربران را ممکن می‌سازد.

چت بات ها در طراحی سایت

تحلیل داده‌ها و شناخت علایق کاربران

تحلیل داده‌ها و شناخت عادات و علایق کاربران، دو کاربرد مهم هوش مصنوعی در طراحی سایت هستند. سایت‌هایی که هوش مصنوعی در طراحی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از داده‌های تعامل کاربر با سایت برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌شود و الگوهایی که در تعامل کاربر وجود دارد، شناسایی می‌شوند. از این الگوهای شناسایی شده، در طراحی سایت برای بهبود تجربه کاربری، استفاده می‌شود.

سفارشی سازی تجربه کاربر

با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان الگوهایی را شناسایی کرد که هر کاربر بیشترین اهمیت را به آن‌ها می‌دهد. برای مثال، الگوریتم‌های هوش مصنوعی، با شناسایی عادات کاربر در بازدید از صفحات سایت، می‌توانند بخش‌های سایت را برای کاربران در دسترس قرار دهند، همچنین توصیه‌هایی را برای کاربران در هنگام جستجو در سایت ارائه دهند.

 بهینه سازی کارایی سایت

هوش مصنوعی می‌تواند برای بهبود کارایی سایت، به کار رود. برای مثال، با استفاده از تحلیل داده‌ها و شناسایی الگوهایی که منجر به کاهش کارایی سایت می‌شود، می‌توان مشکلات را پیش‌بینی کرده و بهبود آن‌ها را با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، انجام داد.

 ایجاد المان‌های سایت با هوش مصنوعی

طراحان سایت می‌توانند از المنتور، به کمک هوش مصنوعی، استفاده کنند تا المان‌های سایت را سفارشی کرده و به ساخت المان‌ها به صورت خودکار و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بپردازند.

استفاده از ابزارهای طراحی هوش مصنوعی

استفاده از ابزارهای طراحی مثل پنل­‌های کاربری پرقدرت، حرکات و المان­‌های سفارشی­‌سازی شده باعث طراحی با کمک المنتور در کوتاه‌­ترین زمان ممکن توسط طراحان می‌­شود.

ابزارهای طراحی در هوش مصنوعی

کنترل کیفی خروجی المان­‌های سایت

با کمک هوش مصنوعی در طراحی صفحات سایت با صفحه‌­ساز المنتور، المان‌­های طراحی به طور عالی تنظیم می­‌شوند و کیفیت خروجی سایت به بهترین شکل تضمین می­‌شود.

هوش مصنوعی بهتر است یا هوش انسانی؟

در مقایسه‌ی بین هوش مصنوعی و هوش انسانی، باید به این موضوع اشاره کرد که هر دوی آن‌ها کاملاً متفاوت بوده و مشابه یکدیگر نیستند ولی می‌توانند با کمک به هم، نتایج بهتری را رقم بزنند.

مثلاً فرض کنیم گوگل از سیستم هوش مصنوعی برخوردار نبود؛ آنگاه هر سایتی با دور زدن موتور جستجو می‌توانست رتبه خوبی در نتایج جستجو رقم بزند و سایرین از رقابت در یک فضای عادلانه دور می‌شدند.

در یک سری از موقعیت‌ها هوش مصنوعی بهتر از هوش انسان عمل می‌کند. هوش مصنوعی برای حل مسائل مسیریابی، یادگیری ماشینی، تشخیص چهره، ترجمه زبان و… عالی عمل می‌کند.

به‌عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند در کمتر از یک ثانیه پاسخ یک سؤال را بدهد. در حالی‌که انسان به‌طور معمول به زمان بیشتری برای تفکر و یافتن پاسخ سؤال نیاز دارد.

از سوی دیگر، هوش انسانی برای انجام کارهای پیچیده و نیازمند استدلال و سؤال استفاده می‌شود و در بسیاری از موارد، هوش مصنوعی نمی‌تواند به این سطح از پیچیدگی و استدلال دست پیدا کند.

بنابراین، هر دو هوش مصنوعی و هوش انسانی دارای مزایا و محدودیت‌های خود هستند و بسته به نیاز و محیط ایجاد شده، استفاده از یکی یا هر دو آنان ضروری است.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به نقش و مزایای هوش مصنوعی در طراحی سایت اشاره شود. به طور کلی هوش مصنوعی فواید زیادی در طراحی سایت دارد که اگر امکاناتی که در اختیار ما می­‌گذارد، نبودند؛ زمان و انرژی بیشتری از هوش انسانی صرف می­شد و حتی شاید هرگز به کیفیت و دقت آنالیز هوش مصنوعی هم نمی­‌رسید. هوش مصنوعی باعث شده است که طراحی سایت بهتر و هوشمندانه­‌تر و در مدت زمان کوتاه­‌تری با کیفیت بالاتری انجام بپذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *