بلاگ, دیجیتال مارکتینگ, سئو, طراحی سایت

چگونه سرعت ایندکس صفحه را افزیش دهیم

ایندکس شدن در گوگل

تمامی مطالبی که در سایت های مختلف آپلود و یا سایت های جدید ثبت شده، باید مراحلی را طی کرده تا به گوگل و کاربران نشان داده شوند. مطلب مورد نظر شما اگر در موتور های جست و جو نشان داده شود یعنی ایندکس شده است. بنابراین برای گوگل نکاتی مهم بوده تا سرعت ایندکس صفحه شما را افزایش دهید. در ادامه این مقاله از “گروه فناوری و هنری آن” می‌خواهیم به بررسی این نکات و راهکار های مورد نظر بپردازیم. در برخی موارد پس از گذشت یک هفته از انتشار محتوایی، در بین صفحات ایندکس شده گوگل قابل مشاهده نمی‌باشد. با رعایت اصول و نکات حائز اهمیت از این امر جلوگیری کرده و سرعت ایندکس صفحه و پیشرفت وب سایت خود را بالا خواهید برد.

index site
افزایش سرعت ایندکس صفحه توسط ربات های گوگل

چرا سرعت ایندکس صفحه اهمیت دارد؟

همان طور که گفته شد ایندکس صفحه وب سایت شما را به گوگل شناسایی می‌کند. و به همین علت افزایش سرعت آن در بالا رفتن پیشرفت کاری شما نیز تا حد بسیاری تاثیرگذار خواهد بود.

سئو محتوا موجب نمایش هر چه بیشتر مطالب شما در بین کاربران فضای مجازی خواهد بود. و کاهش سرعت ایندکس موجب افزایش سئو محتوا شده و شانس شما را در این رقابت بالا می‌برد. یعنی با افزایش این سرعت محتوای شما در صفحات اولیه گوگل نمایان خواهد شد. freshness یکی از الگوریتم های مهم گوگل به نام تازگی است. طبق این الگوریتم نوع محتوا و زمان انتشار آن اهمیت ویژه‌ای در دیده شدن آن دارد. انتشار یک حادثه مهم در زمان درست و با سرعت ایندکس سایت بالا چیزی بوده که کاربران سایت شما را افزایش خواهد داد.

در موقعیت بعدی تصور کنید مقاله‌ای مهم و زمان بر را با زحمت بسیاری جمع آوری کرده‌اید. و پس از انتشار وب سایت دیگری با دزدی از مطلب شما محتوا تولید نماید. گوگل در چه صورت متوجه این کپی بودن و دزدی محتوا خواهد شد؟ چه ضمانتی وجود داشته که شما را کپی کننده فرض نکند؟ با افزایش سرعت ایندکس صفحه گوگل محتوای شما را زودتر شناسایی کرده و شما را صاحب اثر خواهد دانست. و اگر این سرعت کم باشد و سرعت سایت کپی کننده بیشتر، مقاله‌ی شما از دست خواهد رفت.

راهکار های افزایش سرعت صفحه

خب تا این قسمت از مقاله با دلیل اهمیت افزایش سرعت صفحه ایندکس و بازده آن در گوگل آشنا شده‌ایم. و در ادامه به راهکار های مهم و کاربردی در رسیدن به این هدف خواهیم پرداخت.

زمان مشخص و دقیق در انتشار محتوا

انتشار مطالب به صورت زمان بندی شده و هر روزه موجب جلب توجه ربات های گوگل به شما خواهد شد. در واقع اگر هر روز یا هفته ای 3 الی 4 بار ساعت 8 شب محتوایی را انتشار دهید، ربات های موتور جست و جو را عادت می‌دهید تا در آن ساعات به سایت شما سر بزنند. این ربات ها به سایت های تازه متولد شده، کمتر سر زده و با انجام این روند به صورت شرطی شده بازدید بیشتری به ارمغان خواهند آورد. دقت داشته باشید خارج شدن چند باره از این روتین ربات ها را نیز از حالت شرطی شده خود خارج می‌کند.

ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

گوگل یک مسیر ویژه برای ارتباط میان خود و وب سایت شما ایجاده کرده است و این مسیر سرچ کنسول گوگل نام دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌توانید به مقاله ما در مورد آشنایی سریع با سرچ کنسول سر بزنید. پس از ثبت وب سایت خود در کنسول، گوگل اطلاعات مهمی را در مورد سایت شما خواهد داد که رعایت تمامی نکات موجب افزایش سرعت ایندکس شما خواهد شد.

ایندکس سایت
وارد کردن سایت در سرچ کنسول گوگل

استفاده از URL Inspection

 استفاده از ابزار URL Inspection در سرچ کنسول گوگل، یکی دیگر از راه های افزایش سرعت ایندکس صفحه است. آدرس صفحه مورد نظر (در صورتی که به تازگی انتشار داده شده و تنها برای یک بار) را در این قسمت وارد کرده و درخواست ایندکس از گوگل داشته باشید.

معرفی Sitemap به گوگل

sitemap و یا نقشه سایت یک فایل با فرمت xml است. این فایل در قسمتی از سایت شما قرار گرفته و به موتور های جست و جو در ایندکس بهتر سایت شما کمک خواهد نمود. آدرس صفحات سایت شما در این قسمت قرار گرفته و در صورت حذف یا اضافه شدن صفحه‌ای در این قسمت قابل مشاهده می‌باشد. بنابراین ربات های خزنده گوگل متوجه تغییرات پیش آمده خواهند شدو این امر نتیجه کار شما را سرعت می‌بخشد.

کمک گرفتن از توییترو شبکه های اجتماعی

پس از انتشار مطالب در وب سایت، به سرعت در فضای مجازی توییتر نیز پخش نمایید. این کار کپی و دزدی از مطالب شما را جلوگیری کرده و در نهایت موجب افزایش سرعت ایندکس سایت خواهد شد. همچنین با انتشار مطالب خود در سایر شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و تلگرام نیز به سئو و بیشتر شدن سرعت صفحه خود کمک خواهید نمود. کمک گرفتن از کاربران برای انتشار محتوا با آیکون و نام شما نیز در این مسیر کمک شایانی به شما خواهد نمود.

لینک سازی داخلی در مطالب سایت

ربات های خزنده گوگل سایت و مطالب شما را در زمان های مختلفی مورد بررسی قرار می‌دهند. و اما ممکن است در زمان انتشار محتوای شما راهی برای ایندکس پیدا نکرده باشند. بنابراین لینک سازی داخلی سایت یکی از راه هایی بوده که توجه ربات ها را جلب خواهد نمود. در لینک دهی ربات مورد نظر مسیر خود را از محتواهای ایندکس شده به محتوای تازه و ایندکس نشده پیدا می‌کند. لینک دهی داخلی علاوه بر هدایت ربات های خزنده به کاربران نیز مطالب بیشتری برای مطالعه اهدا خواهد نمود.

لینک دهی داخلی
لینک داخلی

لینک سازی خارجی در افزایش ایندکس صفحه

اگر بتوانید در سایت های معتبر و پر کاربر لینک های خارجی دهید، علاوه بر سئو سایت و افزایش تعداد کاربران، توجه ربات های خزنده را نیز به دست می‌آورید. هر چند این امر حساسیت های مختص به خود را داشته و قبل از انجام بهتر است با مشاورین متخصص در این زمینه هماهنگ باشید. زیرا با چند خطای ریز می‌تواند نتیجه کاملا برعکس خواسته شما باشد.

لینک سازی خارجی

افزایش کیفیت محتوا و بازدید صفحه

تا این قسمت از مقاله چند نمونه از کار های اصلی و مهم در افزایش سرعت ایندکس صفحه را بررسی نموده‌ایم. و اما به عنوان راهکار های آخر می‌خواهیم به سراغ حفظ کیفیت محتوای منتشر شده و افزایش بازدید از مطالب سایت برویم. گوگل باهوش تر از تصور شما بوده و تا حد امکان سعی کنید تا ربات های گوگل را گول نزنید. اگر در بین مطالب خود متنی کپی شده انتشار داده و سیگنال هایی ارسال نمایید که کیفیت محتوا برایتان حائز اهمیت نبوده با پسرفتی شدید مواجه خواهید شد. همچنین صفحات بی ارزش با محتوای کمتر از 300 کلمه، صفحات شامل محتوای کپی، دارای ارور 404 و … را حذف و یا از ایندکس خارج نمایید.

با بازدید هر چه بیشتر صفحه شما از سمت کاربران، سیگنال های مثبتی به گوگل نیز ارسال می‌شود. بنابراین با پخش نمودن لینک مقاله در گروه ها و کانال های مختلف فضای مجازی و دریافت کلیک های بیشتر سرعت ایندکس صفحه خود را افزایش ببخشید. همچنین با طراحی زیبا و دسترسی آسان جذب بیشتری در بین افراد خواهید داشت.

افزایش سرعت ایندکس
تاثیرات طراحی سایت و کیفیت محتوا در ایندکس صفحه

برخی از مهم ترین نکات در مورد ایندکس صفحه و ضرورت های آن را برایتان گفته‌ایم. اما رعایت تمام اصول و انجام سئو و … نیازمند کارشناسان متخصص در این زمینه می‌باشد. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما در “گروه فناوری و هنری آن” در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *